Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon zaman zaman sağlık sorunlarının önemli bir kaynağı olabilir. Ancak, bu sağlık sorunu doğru teşhis edildiğinde kontrol altına alınabilir veya önlenmesi için çeşitli tedavi seçenekleri oluşturulabilir. Bu makalede, tansiyonu düşürmeye yardımcı olacak farklı yöntemleri tartışacağız. Özellikle, yüksek tansiyona yönelik yöntemlerin hem etkili olması hem de risk parametrelerinin düşük olması açısından ne gibi önlemler alınabileceğini inceleyeceğiz.

Yüksek Tansiyonun Temel Nedenleri

Yüksek tansiyon, kan basıncının kan damarlarını tahriş ederek hayatı olumsuz yönde etkileyebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Birçok nedenden kaynaklanabilir, ancak iki temel neden öne çıkar:

 • Düzensiz Yiyecek Alışkanlıkları: Besinleri aralıklı olarak almama, hafif ve/veya yüksek tuzlu yiyecekleri tüketme gibi düzensiz yiyecek alışkanlıklarının söz konusu olması ve dolayısıyla vücudun daha fazla sıvı tutması durumunda tansiyonun yüksek olması beklenir.
 • Stres ve Kazançlar: Son zamanlarda stresin çoğu hastalıkta olduğu gibi yüksek tansiyonun nedenlerinden biri olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, sağlıklı besinlerin yanında et ve yağ miktarının önemli ölçüde artması, yoğun egzersizler solanının sayısının azlığı, yüksek seviyede fiziksel aktiviteden uzaklaşma ve aşırı alkol kullanımı da nden bazıları olarak kabul edilmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürme Yöntemleri

Tansiyon, kan damarı sistemlerinde çalışma sırasında gözlemlenen kuvvetin ölçümüne dayanan bir fiziksel büyüklüktür. Tansiyonun fazla olması durumunda, kişisel özelliklere ve sağlık durumuna göre zararlı olabilen yüksek tansiyon oluşmaktadır. Yüksek tansiyon vücutta bir etkiye neden olarak, kalp krizi, inme gibi ciddi ani ölümlere neden olabilmektedir. Yüksek tansiyon etkilerinin azaltılması adına bir takım önlemler alınması gerekmektedir. Bu önlemler şunlardır:

 • Gelişmiş beslenme düzeni benimsenmesi: Genel müdahalelerin önemli bir parçası olan beslenme standartlarının değişmesi tüm hastalıklarda olduğu gibi, yüksek tansiyonu da tedavi etmek için çok önemlidir. Gıdalar arasında lifli gıdalar ve coğrafi olarak şekillenen sert ekmekler turunçgiller, yumurta, omega 3 ve 6 yağ asitleri, kırmızı et, balık ve süt ürünleri, besin destekleri, yüksek potasyumlu gıdalar, rendelenmiş sebzeler ve meyveler bulmak mümkündür. Bu gıdalar tansiyonların kontrol altına alınması ve normal olması için kullanılmalıdır.
 • Stresin kontrol altına alınması: Tabii ki stresin küçük ölçüde doğal olduğunu ve ona karşı müîde edilmesinin imkânsız olduğunu unutmayalım. Ancak büyük ölçülerde yaşanan stres ve bunun tansiyon üzerinde olumsuz etkileri oluşturmaktadır. Stresi kontrol etmek, yüksek tansiyonu önlemek için faydalı olacaktır ve bu, fiziksel egzersizler, yoga ve meditasyon ile özellikle mümkün Oluyor.

Bu önlemler yüksek tansiyonu tedavi etmek için temel oluşturur. Bunların haricinde, günlük aktivite düzeni, sigara içme durumu, alkol tüketimi ve vücudun kilosu ile ilgili hususlara da dikkat etmek yüksek tansiyonun önüne geçmek açısından iyi olacaktır.

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Beslenme

Yüksek tansiyonu düşürmek için tüketilen yiyeceklerin doğru biçimde seçilmesi çok önemlidir. Kişilerin sağlık profesyonellerinin önerileri dikkate alınarak, yaşam tarzlarına göre seçilen besinlerle tansiyonu kontrol altında tutmak mümkün olacaktır. Botanik açıdan tüketilen besinleri dört gruba ayıracağımızda; sebzeler, meyveler, yağlar ve bakliyat grubu olarak sayılabilir.

 • Sebzeler: Kuru baklagiller, yapraklı sebzeler ve taze sebzeler yüksek tansiyonun düşürülmesi için her gün tüketilmesi önerilmektedir.
 • Meyveler: Taze meyvelerin tüketilmesi her bireyin rahatlayabileceği kan basıncı düzeylerine ulaşana kadar önerilmektedir.
 • Yağlar: Doğal olarak mevcut olan bitkisel yağların ne kadarının tüketilebileceği hala tartışmalıdır fakat kaliteli bitkisel yağların tüketilmesi tansiyonun düşürülmesinde avantaj sağlayacaktır.
 • Bakliyat: Buğday, kabuğu ile kahverengi pirinç, tam buğday ve kinoa belirli bir süre boyunca tüketilmesi önerilen besinler arasındadır.

Bununla birlikte; günlük alınan sodyum miktarlarının düşürülmesi, lif miktarının arttırılması, posa tüketilmesi, kalp sağlığı için vücut ağırlığının kontrol altında tutulması ve hareketli yaşam için aktivite yapılması gibi sadık kalınarak takip edilmesi gereken diğer konuların da tansiyonun düşürülmesinde etkili olacağı unutulmamalıdır.

Yüksek Tansiyonla İlgili Yapılması Gerekenler

1.lif stili değişikliğine geçme: Yüksek tansiyon kontrolü için büyük öneme sahiptir. Tüm fiziksel etkinlikler günlük yaşamda önemli rol oynamaktadır. Sık olarak yüksek tansiyonu olan hastalarda, günde en az beş saat fiziksel aktivite tavsiye edilmektedir. Günlük yaşam tarzı değişiklikleri, yüksek tansiyon düzeylerini etkili bir şekilde azaltmada önemlidir. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

 • Sigaranın kesilmesi
 • Günlük diyet değişikliği
 • Kafein ve alkol kullanımının kısıtlanması
 • Kan basıncını düzenleyen ilaçların kullanılması
 • Günde 8 saatten fazla uyku
 • Gereksiz şeker ve tuz tüketiminden sakınma

2. Tüm bitkisel ilaçları kullanın: Yüksek kan basıncının etkili bir şekilde azaltılması için bitkisel metotlar da tercih edilmektedir. Bitkisel takviye ile yüksek tansiyon tedavi edilebilmektedir. Bunların arasında, gül yaprağı, despina kökü ve damla kayısı gibi bitkisel ilaçlar yer almaktadır. Çoğu bitkisel ilaç, kan basınç seviyelerinin düşürülmesinde kullanılmaktadır. Ancak, tüm bitkisel ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla iletişime geçmek, özellikle de tek başına kullanılmaları sonucunda oluşabilecek olumsuz etkileri önlemek açısından önemlidir.

Yüksek tansiyon durumlarında, söz konusu beslenme ve egzersiz alışkanlıkları dâhilinde tansiyonu kontrol etme yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığının altı çizilmelidir. Bu tür teknikler, tansiyon seviyesini düzenlemek ve stresi azaltmak için etkili bir hizmet sunmuş olacaktır.

Randevu Al

Randevu için bize telefonla ulaşabilir veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz