Endoskopi

Endoskopi, klinik muayene ve tanıda birçok hastamız tarafından uygulanan bir yöntemdir. Endoskopi, hastalıkları tanılamak için hastanın iç organlarını inceleyen bir prosedürdür. Bu makalede, endoskopi nedir, kimlere ve nasıl yapılır konularında detaylı bilgiler vereceğiz.

Endoskopi Nedir?

Endoskopi, vücudun iç yüzeylerinin görüntülenmesi veya başka işlemlerin yapılması için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Endoskopi, ağız, burun, gırtlak, ana böbrekler, karaciğer, kasık boşluğu, mide ve bağırsakları gibi organların ve omurilik için giriş duvarlarının görüntülenmesi için kullanılmaktadır.

Standart bir endoskopi girişiminde, küçük bir kamera vücudun içine gönderilir. Aynı anda, hastanın vücudu ve görüntüleri izlemek için ekranda bir görüntüyü de görmeyi mümkün kılar. Bir endoskopi sırasında, örneğin sert vilozların biyopsisi, açık kalp cerrahisi veya sıvı alımı gibi cerrahi işlemler uygulanabilir. Endoskopinin işlevlerini sağlamak için diğer aletlerin, tıbbi kollara veya optik fiberler ile bağlı olması gerekebilir. Diğer aletler, alıcılar, aktarıcılar, ölçerler, tüp ve sondalar gibi teşhis ve tedavi amaçlı aletler olabilir.

 • Görüntü sağlayıcı: Optik sistem veya video endoskopu.
 • İletişim sistemi: Görüntüyü izlemek için donanım, yazılım veya optik sistemler.
 • Giriş duvarı çalışmaları: Vücudun iç organlarının gediğine giriş yapmak için iç organlarının bölümlerini görüntülemek için çeşitli optik aletler.
 • Cerrahi aletler: Ameliyat alanındaki dokuları işlemek, biyopsi veya diğer sıvı alımı için.

Endoskopi Uygulanmasının Amacı ve Zararları

Endoskopi, kameralara monte edilen uzun ve hareket edebilen teleskobik hortumlar aracılığıyla alınan görüntülerle, iç organların detaylı olarak incelenmesini sağlayan cerrahi şeklidir. Endoskopi uygulanmasının temel amacı hastanın üzerindeki bir tür cerrahi araştırmayla sağlık durumunu belirlemektir.

 • Endoskopik İnceleme Amaçları: Endoskopik olarak rooter, biyopsi, kitlelerin geri çekilmesi ve polipektomi gibi bir dizi ameliyat gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca doktor, polip ve küçük tümörlerin kalıtsal erken tespiti konusunda da bir önlem alabilir. Endoskopi ayrıca mikrocerrahi işlemlerden akciğer, yumurtalık ve sıvıların test edilmesi de dâhil olmak üzere çok fazla organın kapsamlı olarak incelenmesini sağlamaktadır:
 • Endoskopik Zararlar: Endoskopinin, iç organlara zarar verecek şekilde kullanılması potansiyel olarak söz konusudur. Ayrıca bazı durumlarda, sedasyondan dolayı solunum fonksiyonları, mide yanması, ishal ve yutma problemleri ortaya çıkabilir. Endoskopi sonrasında baş ağrısı, kanama, karın ağrısı, geçici konfüzyon ve ateş gibi yan etkiler olabilir. Bu yan etkilerin önlenmesi genellikle hasta öncesinde bir basınç taraması ile mümkündür.

Endoskopi, aynı zamanda çok geniş bir alanda tanıya yardımcı olan ve gelişmiş teknolojiyi kullanarak hastaneye yatış süresini kısaltan önemli bir cerrahi araç olarak öne çıkmaktadır. Endoskopi, özellikle ciddi hastalıkları tespit etmede ve düzeltmede son derece faydalıdır. Ancak, her türlü cerrahi prosedürler gibi, endoskopiyi de kaygılandırıcı riskler kaplar. Yüksek derecede teknik beceri ve deneyim gerektiren endoskopi işleminin mümkün olan en iyi sonuçları alınmasını sağlamak için, uzman destek sağlamasının önemli olduğu unutulmamalıdır.

Endoskopi Uygulanmasının Kimlere ve Nasıl Uygulandığı

Endoskopi Uygulamasının Kimlere Uygulandığı

Endoskopi uygulamaları, bazı hastalıkları belirlemek ve tedavi etmek için tıpta kullanılan çeşitli girişimlerden biridir. Endoskopi, bir hastanın dahili anatomik yapılarının görsel olarak değerlendirilmesini sağlayan çeşitli teknikleri ve cihazları içerir. Endoskopi, insanların sindirim sistemleri, solunum sistemleri ve kinetik olarak tespit edilemeyen diğer anatomik bölgeleri ile ilgili soru ve sorunlarının değerlendirilmesi için tıp pratiğinde sıkça kullanılmaktadır.

Endoskopi, potansiyel belirtileri olan kişiler ve spesifik organ sistemlerinde bulunan patolojik bulguların görüntülenmesi gereken hastalara uygulanabilir. Endoskopi, sindirim traktındaki hastalıkları, gastrointestinal sistemdeki kanserleri, probiyotik hastalıkları, solunum yollarındaki hastalıkları, kardiyak hastalıkları ve obstetrik ve jinekolojik sorunları teşhis etmek için kullanılabilir. Bu tedavi için genel olarak çocuklar, boş zamanları, yaşlılar ve kronik konularla uğraşan hastalara uygulanır.

 • Endoskopi, sindirim traktındaki hastalıkları, gastrointestinal kanserleri, probiyotik hastalıkları, solunum yollarındaki hastalıkları, kardiyak hastalıkları ve obstetrik ve jinekolojik sorunları teşhis etmek için kullanılır.
 • Endoskopi, çocuklar, boş zamanları, yaşlılar ve kronik konularla uğraşan hastalara uygulanır.

Endoskopi Uygulanmasından Elde Edilen Sonuçlar

Endoskopi uygulamasının elde ettiği sonuçlar önemli ölçüde hastalıkları tanımlamak ve tedavi planlarını oluşturmak için kullanılır. Sonuçlar klinik kararların alınmasına yardımcı olacak şekilde değerlendirilir. Endoskopik uygulanmalara en yaygın gösterilen idiyopatik kronik hastalıklar aşağıda listelenmiştir:

 • Kronik üriner sistem enfeksiyonu
  Üriner sistem enfeksiyonu, üriner kandidoz, ve kronik böbrek yetmezliği gibi sorunların tanımlanmasında kullanılır.
 • Ürogenital sistem enfeksiyonu
  Gonore, servikal, erozyonlar veya eritem tedavisinde kullanılır.
 • Gastrointestinal sistem enfeksiyonu
  Çeşitli hastalıkların tanımlanmasında, sap pıhtılaşmasında ve divertikülün tanımlanmasında kullanılır.

Endoskopi uygulamasının başarısı, aşırı iltihap, cerrahi tarama, biyopsiyi içeren endoskopi gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Her durumde, endoskopinin doğru şekilde takip edilmesi ve sunulan sonuçni tüm olası etkenlerin dikkate alınması aracılığıyla değerlendirilmesi önemli ölçüde mümkündür.

Kısacası, endoskopi, dahili organların görüntülenmesi veya incelenmesi için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Endoskopi doktorunun yararlı kararlar vererek vücuttaki hastalık belirtilerini tanımlaması için kullanılır. Umarız bu makalede sunduğumuz veriler endoskopi konusunda kapsamlı bir anlayış sağlayacak ve bu teknik hakkında daha iyi anlayışınız olacaktır.

Sağlığınız hakkında bilmeniz gereken
haberler, güncellemeler, trendler ve en son bilgiler.

Randevu Alın

Sağlığınızı korumak için hızlı ve kolay bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz.
(0216) 390 4 595
iletisim@pendiktip.com

İletişim Formu

  Randevu Al

  Randevu için bize telefonla ulaşabilir veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz